+ DODAJ
NIERUCHOMOŚĆ

Zainwestuj w nieruchomości – chroń pieniądze i zarabiaj

Dlaczego rynek nieruchomości to wciąż najlepsza lokata kapitału? Podpowiadamy, jakie rozwiązania rozważyć w ucieczce przed inflacją i jakie nieruchomości wybrać. Znajdujemy dla Ciebie najlepsze adresy.

Galopująca, już dwucyfrowa inflacja, wzrosty stóp procentowych, mniejsza dostępność kredytów – to wszystko wpływa negatywnie na zainteresowanie Polaków zakupem nieruchomości. Mimo wyhamowania wzrostu cen lokali czy gruntów, konsumenci powstrzymują się przed decyzjami zakupowymi, czekając na stabilizację rynku. Jednocześnie wiele osób zastanawia się, co zrobić ze swoimi oszczędnościami i jak bezpiecznie je ulokować. Najlepsze efekty zawsze przynosi strategia dywersyfikacji czyli inwestycje w szereg aktywów na różnych rynkach, co zmniejsza ryzyko utraty kapitału. Jednym z nich jest rynek nieruchomości – grunty i lokale to wciąż stabilne i bezpieczne miejsce dla Twoich pieniędzy, dające mnóstwo możliwości i szans nie tylko na utrzymanie wartości, ale i zyski.

Dalsze wzrosty na rynku nieruchomości

Rynek nieruchomości drożał w ostatnich latach w dość szybkim tempie i nadal drożeje, choć już nie z taką dynamiką, jak wcześniej. Inwestorzy interesują się ziemią i lokalami z potencjałem, w dobrych i atrakcyjnych lokalizacjach. Warto pamiętać, że ich podaż jest ograniczona, o ile budynki mogą powstawać to ziemi już nie przybędzie – szczególnie w aglomeracjach miejskich. Światowi eksperci przewidują, że do 2026 roku wartość globalnego rynku nieruchomości osiągnie rekordową kwotę 5388,87 miliardów dolarów czyli przez cztery lata rynek ten wzrośnie o prawie 1700 mld USD. Wpłynie na to między innymi prognozowany światowy wzrost gospodarczy, reorganizacja pracy w firmach z naciskiem na pracę zdalną, dynamicznie rosnący rynek wynajmu.

Inwestycja w ziemię

Jedną z najlepszych możliwych inwestycji to lokowanie pieniędzy w grunty. Ziemi nie da się doprodukować, nie dotyczy jej inflacja, bark tu kosztów eksploatacyjnych, można zwiększyć jej wartość przez doprowadzenie mediów czy podział na mniejsze działki. Pewne jest, że ziemia będzie drożeć, co pozwoli pomnożyć zainwestowany kapitał. Zainteresowanie gruntami, nie tylko na własne cele mieszkaniowe, ale również inwestycyjne, nie minie. To zaś będzie miało bezpośredni wpływ na utrzymanie się wysokich cen nieruchomości gruntowych oraz ich wzrostów.

W poprzednich latach można było zaobserwować wzrost cen gruntów pod zabudowę, który pod koniec ubiegłego roku zaczął się osłabiać. Coraz mniejsza dostępność działek budowlanych sprawia, że przy wciąż rosnącym popycie na nie, można było spodziewać się wzrostu ceny za metr kwadratowy działki. Zmiany te dotyczyły zarówno dużych miast, jak i gruntów dostępnych na przedmieściach, małych miejscowościach i terenach wiejskich. Wpłynęły na to zmiany preferencji konsumentów, suburbanizacja oraz intensywny rozwój infrastruktury w poprzednich latach.

Nieruchomości gruntowe są dobrem unikalnym, gdyż stojące na niej budynki, części budynków i inne urządzenia trwale związane z gruntem, rośliny czy uprawy, są częściami składowymi gruntu. Nieruchomości gruntowej nie można przenieść w inne miejsce a całkowita ilość ziemi jako zasobu naturalnego jest skończona, więc jej podaż nie ulega zmianie. To oznacza prosty mechanizm: jeśli rośnie popyt to rosną też ceny. Stanowią też one określoną przestrzeń gospodarczą czyli wzrost społecznej użyteczności nieruchomości, wzrost populacji na tym terenie lub funkcjonalności innych gruntów i ich nieruchomości, może skutkować wzrostem zainteresowania takimi nieruchomościami.

Dobrem niezwykle rzadkim są działki z atrakcyjną lokalizacją. Ich ograniczona liczba sprawia, że traktowane są jako bardzo dobra inwestycja. Przykładowo, pierwsza linia zabudowy nad brzegiem jeziora lub morza jest tylko jedna, nie przybędzie ich. To samo dotyczy ziemi na wzgórzu z widokiem lub w dobrym punkcie komunikacyjnym i szybkim dojazdem. W poprzednich artykułach pisaliśmy, dlaczego warto rozważyć inwestycje na Warmii, Mazurach i w górach.



Zobacz oferty:
Mazury Dobre Miasto 
Mazury Skolity
Mazury Ryn 
Bieszczady Krzywe (gmina Cisna)

Kamienice na wagę złota

Wciąż warto inwestować w stare kamienice. Na rynku można znaleźć prawdziwe perełki z ogromnym potencjałem architektonicznym i aranżacji przestrzeni. Nie daj się odstraszyć perspektywą remontu starego budynku z nadzorem konserwatora zabytków. Końcowy rezultat zaskoczy Ciebie i wszystkich sceptyków, którzy to odradzali. W artykule znajdziesz więcej informacji, na co zwrócić uwagę przy wyborze i czego się spodziewać, jeśli chodzi o zwrot z takich inwestycji.

Mieszkania inwestycyjne

Powodów przeciwko zakupowi mieszkania jest dziś mnóstwo: od galopującej inflacji, dostępności kredytów hipotecznych,  rosnących kosztów wykończenia i wyposażenia mieszkania po koszty jego utrzymania. A jednak to wciąż jedna z najlepszych form bezpiecznej lokaty kapitału. Jeśli myślisz o wynajmie długoterminowym, kupuj – możesz ustalić wyższą kwotę za wynajem, która nie tylko spłaci ratę kredytu, ale jej część zostanie na Twoim koncie. Rynek najmu długoterminowego ożywił się wraz z falą uchodźców ze wschodu, do tego brakuje nowych mieszkań, a część konsumentów nie stać na swoje M, więc zasilą szeregi najemców. Jeśli lokal znajduje się w atrakcyjnej turystycznie okolicy lub centrum biznesowym, warto rozważyć inwestycję pod najem krótkoterminowy, a zarządzanie tym procesem zlecić wyspecjalizowanej firmie.

Pamiętaj, żeby przy kupnie lokalu czegoś nie przeoczyć, czy to z pośpiechu czy z emocji lub braku wiedzy. W artykule podpowiadamy, jak uniknąć najczęstszych błędów popełnianych przy zakupie mieszkania.



Zobacz oferty:
Warszawa Mokotów
Warszawa Ursynów
Warszawa Wilanów

Inwestuj w słonecznej Hiszpanii

Jeśli z różnych powodów nie chcesz inwestować kapitału w Polsce, doskonałym rozwiązaniem będą nieruchomości w słonecznej Hiszpanii w rejonie Costa del Sol. Obalamy stereotyp, że są cenowo poza zasięgiem bądź tylko dla wybrańców z grubym portfelem.  Otóż nie! Pandemia i spowolnienie gospodarcze w Hiszpanii przyczyniły się do przeceny na rynku nieruchomości. Można znaleźć prawdziwe perełki, a rynek jest przyjazny inwestorom z Polski. W artykule znajdziesz informacje na temat inwestowania na południu Europy i porady na co zwrócić uwagę, rozważając zakupy.




Mamy nadzieję, że artykuł okazał się przydatny, przyniósł odpowiedzi i rozwiał wątpliwości. Jeśli nadal masz pytania, skontaktuj się z nami, a postaramy się pomóc. 
Zespół JOY