+ DODAJ
NIERUCHOMOŚĆ

Marbella – idealne miejsce do życia i inwestycji

Andaluzja urzekła już wiele osób, które wybrały to miejsce jako drugi dom, a nawet podstawowe miejsce do życia. Niekwestionowanym liderem w sprzedaży nieruchomości pozostaje Marbella. Dlaczego to miasto jest idealnym miejscem do życia i inwestycji?

Osoby poszukujące ciepła i słońca, powinny przyjechać do Andaluzji nie tylko na wakacje. Wybrzeże Costa del Sol to 320 słonecznych dni w roku, umiarkowany klimat, wspaniała historia i architektura, wielokulturowość i pyszna kuchnia. Latem temperatura sięga 30-400C, lecz nie jest uciążliwa dzięki morskiej bryzie, zimą zaś nie spada poniżej 15 stopni.


Na popularności zyskuje Marbella – na stałe dołączyła już do luksusowych kurortów, przyciągających inwestorów z całego świata. Według statystyk Registradores de España, w pierwszej dziesiątce krajów, z których pochodzą inwestorzy kupujący nieruchomości w Hiszpanii, znajdują się Polacy, z udziałem rynkowym na poziomie 2,4 proc. wszystkich transakcji dokonanych przez obcokrajowców od stycznia do marca 2022 r.Bogata oferta nieruchomości – także w portfolio Joy Properties – powoduje, że każdy znajdzie coś dla siebie, w zależności od potrzeb i preferencji. W ubiegłych latach mocno rozwinął się tu rynek nieruchomości. Przez ostatnie dwa lata obrót nieruchomościami bił rekordy, większe od czasów hossy w 2007 roku.  Był to m.in. rezultat inwestycji w nieruchomości na Costa del Sol, tak przez inwestorów indywidualnych, jak i fundusze inwestycyjne, które kupowały gotowe nieruchomości, ale też budowały nowe: od pojedynczych rezydencji, przez apartamentowce, aż po kompleksy luksusowych nieruchomości. W Marbelli zbudowano tysiące nowych domów wartych w sumie miliardy euro.

Dlaczego Marbella jest wyjątkowa?

Jest wiele powodów, dla których można pokochać Marbellę i uczynić ją swoim miejscem na Ziemi. Można tu znaleźć bogatą ofertę gastronomiczną i kulturalną, kluby plażowe, słynną na świecie marinę dla jachtów, świetne pola golfowe, butiki światowych projektantów mody czy targowiska z tradycyjnymi wyrobami lokalnych producentów i przysmakami andaluzyjskiej kuchni. To prawdziwy raj dla miłośników sportów wodnych - przy brzegu wiele szkółek oferuje naukę nurkowania, windsurfingu i wiele innych atrakcji. Dzieci i dorośli nie będą się nudzić: delfiny, tygrysy, kraina motyli, baśniowy zamek, wycieczki katamaranem – to tylko kilka przykładów spędzania wolnego czasu.

Dla rodzin z dziećmi istotna jest edukacja i dostępność szkół. Marbella posiada doskonałą selekcję dobrych szkół hiszpańskich, duży wybór szkół międzynarodowych oraz szkół prywatnych. Podczas wyboru odpowiedniej szkoły najlepiej kierować się wiekiem dziecka. W szkołach państwowych lekcje odbywają się w języku hiszpańskim. Im młodsze dziecko, tym szybciej chwyta język i tym łatwiej im się jest zaaklimatyzować w nowym środowisku, w nowym państwie i w nowej szkole za granicą. Szkoły międzynarodowe na Costa del Sol są płatne, zaś szkoły państwowe w Hiszpanii od lat 5 są darmowe. 

Rozwój Marbelli

Władze regionalne dokładają starań, aby budować wizerunek Marbelli. Zwiększono część budżetu Marbelli, nazwanego `Plan Turístico de Grandes Ciudades` (Plan Turystyki Wielkich Miast) – władze zadeklarowały wzrost wydatków o 10 milionów euro, przez kolejne cztery lata. W planie przewidziano szesnaście inicjatyw, które mają przyczynić się do rozwoju Marbelli jako marki, w obszarach takich, jak: środowisko, kultura, innowacje, promocja i marketing. Władze zapowiadają m.in., że przeznaczą cztery miliony euro na rozwój plaż Marbelli, w tym kupno nowego sprzętu do ćwiczeń na terenach miejskich oraz mebli użytkowych, a także rozbudowę i unowocześnienie istniejących obiektów rekreacyjnych.

Jedną z `zielonych` inicjatyw jest rozwój miejskich parków i ogrodów, w tym Xarblanca i El Juanar oraz zagospodarowanie innych terenów zielonych w gminie, takich jak: Finca El Pinillo i okolice rzeki Guadalpín. Departament Robót Publicznych Marbelli ma przeznaczyć na ten cel niemal siedem milionów euro. Tereny zielone stanowią dość istotny element życia lokalnej społeczności. Parki z egzotyczną roślinnością, jak na przykład Park Almeda, są miejscem rodzinnych spotkań i odpoczynku od słońca,  które na Costa del Sol grzeje prawie cały rok.

Rząd Andaluzji zachęca do inwestycji

Od 21 września 2022 r. w Andaluzji wprowadzona została 100-procentowa bonifikata el impuesto de patrimonio, czyli podatku od majątku. W ten sposób tutejszy rząd znów robi ukłon w stronę inwestorów. Obywatele Hiszpanii i obcokrajowcy, mieszkający tu lub posiadający drugi dom, a których aktywa netto na terytorium Hiszpanii przekraczają 700 tys. euro, otrzymają 100-procentowy rabat od naliczonego podatku majątkowego. Oznacza to, że nie będą musieli płacić podatku od swoich aktywów.

Zniesienie podatku od majątku to już kolejny krok rządu autonomii, z myślą o inwestorach, szczególnie na rynku luksusowych nieruchomości. W połowie 2020 r. lokalne władze ujednoliciły i obniżyły podatek od przeniesienia własności, który musiały płacić osoby kupujące nieruchomości na rynku wtórnym. Na początku przepisy miały obowiązywać tylko do końca 2021 r., ale patrząc na dobre wyniki andaluzyjskiego rynku nieruchomości, rząd bezterminowo przedłużył ich obowiązywanie. Pamiętaj też, że Andaluzja ma najniższy, jednoprocentowy podatek od spadku i darowizn.

Wprowadzenie 100 proc. bonifikaty podatku od majątku oraz obniżenie podatku od przeniesienia własności to nie koniec zmian. Juan Manuel Moreno Bonilla, premier rządu Andaluzji zapowiedział, że od 1 stycznia 2023 r. na terenie Andaluzji przestanie obowiązywać podatek od wody.
Jeśli planujesz inwestycję w nieruchomość w Hiszpanii, pamiętaj, że regionalne rządy wspólnot autonomicznych mają pełną swobodę wprowadzania ulg podatkowych i zwolnień majątkowych. Przy kalkulacji opłacalności inwestycji, należy dokładnie przeanalizować regulacje prawne obowiązujące w poszczególnych autonomiach lub skorzystać z pomocy eksperta, znającego hiszpański system prawny i tutejszy rynek nieruchomości. Zapraszamy!

Chcesz wiedzieć więcej? Skontaktuj się z Mateuszem Gordonem, który jest na miejscu i pomoże znaleźć odpowiedzi na nurtujące Cię pytania oraz znajdzie właściwą nieruchomość, tel. (+48) 792 777 227.
Mamy nadzieję, że artykuł okazał się przydatny, przyniósł odpowiedzi i rozwiał wątpliwości. Jeśli nadal masz pytania, skontaktuj się z nami, a postaramy się pomóc.
Zespół JOY