+ DODAJ
NIERUCHOMOŚĆ

Dlaczego warto inwestować w kamienice?

Coraz częściej klienci pytają nas o możliwości inwestowania w kamienice. Czy taka lokata kapitału jest opłacalna? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę i jakie są perspektywy takich inwestycji.

Wiekowa kamienica z duszą czy nowoczesny apartamentowiec nad Wisłą? Wielu zamożnych klientów, rozważając inwestycje na rynku nieruchomości, pyta o zabytkowe kamienice. Zainteresowanie dotyczy szczególnie budynków w dużych aglomeracjach, jak Kraków, Wrocław, Warszawa czy Gdańsk. Mamy w portfolio naszej agencji tego typu nieruchomości, w które warto ulokować gotówkę.

Unikalny klimat i lokalizacja

Kupując kamienicę, w pakiecie dostajesz historię, która budzi emocje, rozpala wyobraźnię i dobrze się sprzedaje lub wynajmuje. Atrakcyjna lokalizacja, zwykle w najstarszej, zabytkowej części miasta podbija wartość. Takie usytuowanie oznacza, że wszędzie jest blisko, czy to do urzędów czy do miejsc turystycznych, dobrych restauracji i ośrodków kultury, takich, jak opera, filharmonia czy teatry. Mieszkańcy czy wynajmujący mogą dostać się w wyznaczone miejsca pieszo, nie stoją w korkach, oszczędzają czas.

Potencjał architektoniczny

Stare kamienice kuszą unikalną estetyką, która tworzy niepowtarzalny klimat i atmosferę. Począwszy od wyrafinowanych elewacji i grubych murów, przez wysokie stropy, ogromne okna, drewniane schody, parkiety i elementy konstrukcyjne, oryginalne wykończenia i detale, polichromie, rzeźbienia po romantyczne poddasza ze skosami czy dziedzińce z furtką do tajemniczego ogrodu. Wszystko to daje ogromne możliwości aranżacji przestrzeni na jasne i przestronne apartamenty mieszkalne, hotelowe czy też restauracyjne bądź ekskluzywne miejsca spotkań biznesowych lub kulturalnych.

Może Cię zainteresuje: Działka rekreacyjna - co musisz wiedzieć przed zakupem?

Perspektywa remontu

Niestety, dekapitalizacja kamienic i wykorzystywanie ich na mieszkania komunalne, spowodowała, że przez dekady niszczały. Chcąc wydobyć z budynków to, co najlepsze, jak również zachować bezpieczeństwo użytkowania, nierzadko trzeba je pieczołowicie odremontować. Taka perspektywa może odstraszać, jednak efekt końcowy przechodzi najśmielsze oczekiwania. Inwestorzy indywidualni tutaj właśnie mogą znaleźć cenowe okazje. Za relatywnie niewielką kwotę można nabyć świetnie położony budynek czy lokal, który po rewitalizacji będzie pozwalał na sprzedaż z zyskiem bądź opłacalny wynajem.

Wzrost wartości nieruchomości po remoncie 

Po wycenach wyremontowanych przedwojennych kamienic w dużych miastach, jak Warszawa czy Kraków, widać wartość tych nieruchomości, gdzie ceny są mocno powyżej średnich. Znajdują się tam mieszkania o bardzo wysokim standardzie, siedziby firm i ekskluzywne biura, hotele, apartamenty na wynajem czy luksusowe restauracje.

Z drugiej strony należy pamiętać, że przeprowadzenie remontu zabytkowej kamienicy to ogromne nakłady finansowe, które trudno początkowo oszacować. Kolejnym elementem, który może wydłużyć i podrożyć inwestycję, jest opieka konserwatora zabytków nad daną nieruchomością. Nie należy tego jednak traktować jako bariery i kłody pod nogi – pozwala to na odzyskanie dawnej świetności w detalach, a także ukróca swego rodzaju fantazję architektoniczną, która nie zawsze przy takich inwestycjach jest wskazana.

Za ile kupisz kamienicę?

Trend kupna i renowacji zabytkowych kamienic obecnie widać w największych miastach, gdzie stawki są najwyższe. Rozpiętość cenowa jest spora: od kilkunastu do kilkudziesięciu milionów złotych. Przy czym są to kwoty zakupu. Pamiętaj, że w zależności od stanu budynku, musisz przeznaczyć czasem drugie tyle na remont. Jednak przy pomocy dobrego architekta, możesz wydobyć z nieruchomości jej cały potencjał.

Przykładowo, mamy w ofercie kamienicę w Krakowie za 12 mln zł o powierzchni mieszkalnej ok. 1000 mkw.,  co daje atrakcyjną cenę z za metr kwadratowy 12 000 zł. Ten obiekt jest w dobrym stanie i koszt jego odświeżenia nie powinien przekroczyć pięciu milionów. Inwestor zapłaci więc w sumie za metr kwadratowy ok. 17 tys. zł, a może sprzedać za 25-30 tys. czyli z bardzo wysoką marżą sięgającą niemal 50 proc. W dzisiejszych czasach może też wynajmować poszczególne lokale, notując zwroty ok. 7 proc. rocznie. Z jednej strony to poniżej inflacji, ale z drugiej pozostaje właścicielem kamienicy, której wartość w długim terminie będzie rosła.

Dobry ruch

Inwestycja w kamienicę lub pojedyncze lokale w niej to zdecydowanie dobry ruch. Potwierdza to wzrost liczby ofert na rynku i ich popularność wśród odważnych inwestorów z zapewnionym finansowym zapleczem. Dobre lokalizacje i okazje długo nie stoją puste w dzisiejszych czasach. 

Kamienice dają ogromne możliwości inwestycyjne, jednak wymagają dużego doświadczenia i najwyższego poziomu staranności podczas ich weryfikacji, zarówno w przypadku zakupu całego budynku, jak i pojedynczego lokalu. Przy tym drugim, należy koniecznie sprawdzić zakres prac przeprowadzanych w budynku, ochronę konserwatorska, wysokość funduszu remontowego czy podejście wspólnoty mieszkaniowej do potencjalnej renowacji. W Joy Properties doradcy ds. nieruchomości poprowadzą wszystkie te procesy profesjonalnie i rzetelnie tak, abyś cieszył się bez stresu z udanej transakcji.

Mamy nadzieję, że artykuł okazał się przydatny, przyniósł odpowiedzi i rozwiał wątpliwości. Jeśli nadal masz pytania, skontaktuj się z nami, a postaramy się pomóc.
Zespół JOY