+ DODAJ
NIERUCHOMOŚĆ

Jak upewnić się, że działka nie ma wad?

Kupujesz działkę. Wszystko się zgadza: wielkość, cena, atrakcyjne otoczenie. Warto jednak pochylić się nad kilkoma kwestiami, aby uniknąć niespodzianek. Jakie wady może mieć działka i na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Masz ją! Wymarzoną działkę, na której wybudujesz wymarzony dom. Zanim jednak otworzysz szampana po wyjściu od notariusza z aktem własności, pamiętaj o kilku aspektach, które warto sprawdzić wcześniej. Nie wszystko można zauważyć gołym okiem, nie o wszystkim może wiedzieć nawet aktualny właściciel nieruchomości. Nie zakładamy oczywiście, że ktoś jest oszustem, ale zwyczajnie żyje w niewiedzy, gdyż nic do tej pory nie próbował na niej robić. Wcześniej mógł ją dostać w spadku albo kupić wiele lat wcześniej w celach inwestycyjnych i odłożyć na bok. Dlatego przed zakupem takiej nieruchomości, warto sprawdzić i przeanalizować dokumenty.

Jakie wady może mieć działka?

Wady działki mogą spowodować nie tylko gorszą jakość życia późniejszych mieszkańców, ale też znacznie wpłynąć na koszty inwestycji. Wiele wad możesz dostrzec, gdy oglądasz działkę, niektóre zaś są specyficzne. Dobrze jest powierzyć te kwestie ekspertom – doradcy z profesjonalnego biura nieruchomości mają dostęp do baz danych i analiz, łatwo poruszają się w gąszczu przepisów, jak i urzędowych korytarzy.

Wady zakamuflowane w dokumentach

Najważniejszym dokumentem, który należy sprawdzić przy zakupie nieruchomości, jest księga wieczysta. Znajdziesz tam informacje o ewentualnych obciążeniach hipoteką oraz służebności drogi koniecznej. Niezwykle ważny jest także miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP), który może w pewnym stopniu ograniczać inwestycję na działce. Powody są różne, przykładowo działka może leżeć na obszarze chronionego krajobrazu.

Inne wady w tym zakresie:
  • klasa ziemi uniemożliwiająca wyłączenie z gospodarki rolnej,
  • brak zgody na wyłączenie z gospodarki leśnej,
  • teren objęty rewitalizacją lub pracami archeologicznymi.

Droga dojazdowa

Dzielenie drogi prywatnej z sąsiadami może przysporzyć problemów. Nawet, gdy na początku wszystko wydaje się na pozór łatwe i przyjemne, to w przyszłości mogą wydarzyć się różne sytuacje. Trudno wszystko przewidzieć. W przypadku, gdy masz ostatni dom przy drodze prywatnej, wszyscy sąsiedzi muszą się zgodzić na doprowadzenie mediów. Przykładowo, gdy jeden z nich obrazi się nawet bez powodu, to złośliwie może nie wyrazić zgody. Rozwiązaniem tego problemu jest wizyta u notariusza i wpisanie do księgi wieczystej działki, drogowej służebności doprowadzenia sieci i dostarczania mediów na rzecz dystrybutorów sieci energetycznych, przedsiębiorstw wodno-kanalizacyjnych i gazowych. Warto pamiętać, że  w przypadku drogi prywatnej to właściciele mają obowiązek dbać o nawierzchnię, utwardzenie, oświetlenie i odśnieżanie.

Inne wady w tym zakresie:
  • brak dostępu do drogi publicznej,
  • zbyt wąska droga dojazdowa, 
  • plany gminy, co do budowy dróg.
Może Cię zainteresować: Jak zbudować dom na obszarze NATURA 2000? 

Działka nad wodą

Oczami wyobraźni bujasz się w hamaku z widokiem na nieskalaną niczym taflę jeziora, muskaną promieniami zachodzącego słońca, a klangor żurawi brzmi, jak muzyka dla Twoich uszu. A może przez zaczarowaną furtkę na tyłach ogrodu schodzisz po schodkach na ścieżkę, którą w trzy minuty docierasz do swojego sekretnego miejsca, gdzie czeka wędka i tłuściutkie okonie czy liny w rzece. Pobudka! Zanim odpłyniesz, pamiętaj, że działki nad wodą to tereny zalewowe i mogą ulegać sezonowym podtopieniom. Paradoksalnie, szemrzący potok może zamienić się w rwącą rzekę i stworzyć ogromne zagrożenie dla zabudowań i rzeczy ruchomych na działce.

Brak mediów na działce

Działka bez dostępu do mediów jest zwykle tańsza. Trzeba dobrze sprawdzić, gdzie znajdują się sieci energetyczne. W przypadku, gdy działka leży na uboczu, z daleka od innych gospodarstw czy domów, a najbliższa sieć jest daleko, to doprowadzenie przyłącza może być drogie i czasochłonne. Uwaga! Gdy operator sieci uzna, że nie ma możliwości dostarczenia sieci energetycznej, otrzymanie pozwolenia na budowę jest niemożliwe.

Inne wady w tym zakresie:
  • przechodząca zbyt blisko linia wysokiego napięcia, 
  • wady geologiczne, np. niestabilność podłoża lub podziemny ciek wodny.

Działka za miastem

Wielu ludzi marzy o działce z dala od zgiełku miasta, hałasu i zanieczyszczeń  Przez ostatnie dwa pandemiczne lata, w dobie  pracy zdalnej, rozwinął się trend posiadania domku na wsi. Każde rozwiązanie ma jednak swoje plusy i minusy. Sprawdź, czy w okolicy znajduje się komunikacja publiczna i jak daleko. Auto może odmówić współpracy, na lokalnej stacji zabraknie paliwa, a zimą zasypie Cię śnieg. Nie mówiąc o braku w dostawach prądu, bo powieje `halny` albo linia nie wytrzyma naporu wspomnianego białego puchu. Czy to energetyka, gazownia czy wodociągi – służby zwykle nie pojawiają się szybko, a awarie trudno usunąć, choćby ze względu na odległość, dostęp, ukształtowanie terenu czy inne utrudnienia. Dyskomfortem byłoby też potencjalne przykre sąsiedztwo – sprawdź czy w pobliżu nie istnieje lub nie jest planowana np. spalarnia śmieci czy masowa hodowla zwierząt.

Mamy nadzieję, że artykuł okazał się przydatny, przyniósł odpowiedzi i rozwiał wątpliwości. Jeśli nadal masz pytania, skontaktuj się z nami, a postaramy się pomóc.
Zespół JOY