+ DODAJ
NIERUCHOMOŚĆ

Inwestycja w nieruchomości w Hiszpanii. Co warto wiedzieć?

Pandemia, rosnąca inflacja i stopy procentowe, wojna w Ukrainie – jest wiele powodów, dla których Polacy inwestują w nieruchomości w Hiszpanii, Portugalii czy we Włoszech. Dlaczego warto zainwestować w dom lub apartament na południu Europy? Na co zwrócić uwagę, rozważając taką inwestycję.

Panuje stereotyp, że nieruchomości na południu Europy, nad Adriatykiem czy Morzem Śródziemnym są tak drogie, że pozostają poza zasięgiem Polaków. Ewentualnie są dostępne tylko dla tych z najbardziej zasobnym portfelem. Nic bardziej błędnego. Jeśli dobrze poszukać, można znaleźć perełkę w atrakcyjnej cenie, porównywalną z kosztem zakupu w Polsce. Ryzyko związane z taką inwestycją może być wyższe, jednak korzyści mogą je przewyższyć. Już od dwóch lat obserwujemy na rynku zwiększone zainteresowanie nieruchomościami za granicą, zwłaszcza w Hiszpanii. 

Jeśli więc rozważasz taki zakup, zwróć się o wsparcie do doświadczonego pośrednika, który zna lokalny rynek, znajdzie miejsce odpowiadające oczekiwaniom klienta i zabezpieczy Twoje interesy. 

Wszystkie agencje korzystają z jednej bazy, którą możesz przeglądać tutaj - kliknij link. Jeśli sam wskażesz nieruchomość, na którą jesteś zdecydowany i zgłosisz się po nią za naszym pośrednictwem to za nasze doradztwo nie płacisz prowizji. Standardem w Hiszpani jest zapłata  prowizji przez sprzedającego.  Abyśmy mogli pomóc Ci i otrzymać za to należną nagrodę, klient powinien najpierw zgłosić się do nas, wtedy agent obsługujący stronę sprzedającą podzieli się z nami połową prowizji. 

O czym musisz pamiętać, inwestując w nieruchomość za granicą

Zanim kupisz dom za granicą, upewnij się co do kilku istotnych kwestii, związanych ze specyfiką rynku:
 • sytuacja polityczna w danym kraju,
 • dynamika wartości lokalnej waluty,
 • potencjał turystyczny,
 • poziom zależności od sezonu,
 • wahania pogodowe,
 • opłaty i podatki,
 • potrzebne dokumenty.

Jaką nieruchomość wybrać?

W zależności od statusu majątkowego i społecznego oraz potrzeb, każdy szuka czegoś innego. Apartament z widokiem pod wynajem, dwupokojowe mieszkanie w cichej dzielnicy czy dom dla pięcioosobowej rodziny i psa, z ogrodem i garażem. Mając na celu zarabianie na nieruchomości, dobrze określ grupę docelową: szaleni studenci z UK czy stateczni emeryci z Niemiec. Zdecydowanie różne wymagania i sposób życia, co może też wpłynąć na użytkowanie Twojego lokalu i konieczność jego remontów. Pamiętaj także, że tani zakup to nie wszystko: czy będzie Cię stać na utrzymanie domy z basenem? Jeśli kupujesz mieszkanie od dewelopera, przekalkuluj koszty związane z jego wykończeniem: łatwość znalezienia fachowców i nadzoru, zakup materiałów i wyposażenia. Dlatego pośrednik znający lokalne realia jest tu nieocenioną pomocą.

Może Cię zainteresuje: Jak ograniczyć ryzyko inwestycji w nieruchomości?

Za ile możesz kupić dom w Hiszpanii?

Tak, jak wspomnieliśmy na początku, nie wszystkie inwestycje w nieruchomości za granicą oznaczają ogromne koszty zakupu, a później wydatki na utrzymanie lokalu. Ceny domów i apartamentów w Hiszpanii mogą być bardzo zbliżone do cen w Polsce, a zdarza się, że nawet niższe. Przykładowo, za podobną cenę domu w Warszawie, możesz kupić nieruchomość w atrakcyjnej turystycznie hiszpańskiej Marbelli. Zakładając jednak, że koszty utrzymania oraz koszty transakcji i wszelkich lokalnych opłat będą zbliżone, należy poważnie rozważyć taką inwestycję. Ceny dwupokojowych apartamentów w Marbelli zaczynają się od ok. 200-300 tysięcy euro. 

Ważną kwestią jest fakt, że kredyt w Hiszpani jest nadal znacznie tańszy niż w Polsce, jednak banki od nierezydentów podatkowych będą wymagać 30 proc. wpłaty własnej. Do tego należy doliczyć ok. 10 proc. opłat transakcyjnych, na które składa się głównie podatek oraz opłacenie prawnika. Należy więc móc sfinansować zakup przynajmniej 40 proc. wartości nieruchomości w gotówce. Ten wkład można też sfinansować pożyczką hipoteczną pod zastaw nieobciążonej nieruchomości w Polsce. 

Dlaczego Hiszpania?

Poza malowniczymi krajobrazami, liczbą słonecznych dni w roku, gorącym flamenco i doskonałą zdrową kuchnią śródziemnomorską, znaleźliśmy jeszcze kilka powodów, dla których warto zainwestować w nieruchomość na Półwyspie Iberyjskim:
 • mniejsze koszty zużycia energii i ogrzewania,
 • atrakcyjne położenie geograficzne – świetna baza wypadowa do Portugalii i Afryki,
 • bogata oferta kulturalna i dziedzictwo historyczne,
 • raj dla miłośników sportów wodnych i dla fanów piłki nożnej,
 • wiele tanich połączeń lotniczych z Polską i resztą Europy, 
 • życie w rytmie slow, bez stresu i codziennej gonitwy.
Mamy nadzieję, że artykuł okazał się przydatny, przyniósł odpowiedzi i rozwiał wątpliwości. Jeśli nadal masz pytania, skontaktuj się z nami, a postaramy się pomóc. 
Zespół JOY