+ DODAJ
NIERUCHOMOŚĆ

Błędy popełniane przy zakupie mieszkania

Kupując nieruchomość, można coś przeoczyć z pośpiechu czy emocji albo braku wiedzy. Jakie są najczęstsze błędy popełniane przy zakupie mieszkania? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę i jak się przygotować?

Zakup mieszkania to długi i złożony proces: od poszukiwania wymarzonego lokum, przez oglądanie i negocjacje, po odbiór techniczny. Jakie najczęstsze błędy popełniane są w tym procesie?

Brak rozeznania na rynku

  • Krótka perspektywa czasowa
  • Brak sprecyzowanych potrzeb i kryteriów wyboru
  • Błędna kalkulacja finansowa
  • Niezaplanowanie kosztów dodatkowych
  • Cena przede wszystkim
  • Spontaniczna decyzja o wyborze lokalu
  • Przedkładanie ceny nad inne wartości
  • Pominięcie negocjacji w trakcie zakupu
  • Zbyt pobieżny odbiór mieszkania

Brak rozeznania na rynku i krótki czas

Planując zakup mieszkania, nie trzeba być ekspertem rynku nieruchomości. Warto jednak nabyć pewną ogólną wiedzę i mieć rozeznanie w tym, co aktualnie dzieje się w interesujących nas obszarach. Można czytać i analizować dostępne w mediach opracowania i raporty, śledzić trendy i ruch cen. Warto dowiedzieć się, co wpływa na cenę mieszkania. Kupno nieruchomości z rynku pierwotnego, a rynku wtórnego też rządzi się swoimi prawami. Istotną rolę odgrywa finansowanie nieruchomości: kupujesz za gotówkę czy na kredyt? Wreszcie: jak negocjować? Czy to z deweloperem, czy z właścicielem mieszkania, który je sprzedaje.

Dobrze jest skorzystać z usług doświadczonego doradcy ds.  nieruchomości, który posiada bieżącą wiedzę i pomoże w znalezieniu oraz wyborze odpowiedniego lokalu.

Bardzo ważne jest spojrzenie długoterminowe. Mieszkanie kupujesz zwykle na kilka lub kilkanaście lat, a może nawet na całe życie. To nie weekendowa przygoda. 

Brak sprecyzowanych potrzeb i kryteriów wyboru

Czas i pieniądze oszczędzisz, określając na początku oczekiwania i kryteria – im dokładniej, tym lepiej:
  • gdzie chcesz mieszkać: dzielnica, osiedle, ulica?
  • wielka płyta czy niskie nowoczesne bloki, a może szeregówka?
  • parter czy piękny widok z ostatniego piętra?
  • powierzchnia, ale też liczba pomieszczeń,
  • balkon, taras, loggia, a może ogródek na dole?
  • komunikacja i parkingi,
  • dostępna infrastruktura i udogodnienia, np. sklepy czy przedszkole.

Błędna kalkulacja finansowa

Absolutnym błędem jest skupianie się wyłącznie na cenie mieszkania, nawet jeśli wydaje się ona bardzo atrakcyjna, bez analizy otoczenia i kosztów dodatkowych. Finanse trzeba oszacować bardzo dokładnie i rozsądnie, ponieważ jest to poważny wydatek. Czy to na kredyt, czy za gotówkę – mieszkanie trzeba utrzymać. Budżet zatem musi zawierać koszty formalności przy transakcji zakupu, wykończenia, remontu, urządzenia, jak również stałe opłaty do spółdzielni czy wspólnoty.

Jeśli zaś rozważasz zakup mieszkania na kredyt, jego wysokość będzie zależała od Twojej zdolności kredytowej. To może się zmieniać przez okres spłaty, zwłaszcza w niepewnym otoczeniu polityczno-ekonomicznym, przy szybującej inflacji i rosnących stopach procentowych.

Może Cię zainteresuje: Dlaczego warto inwestować w kamienice?

Pominięcie negocjacji w trakcie zakupu

Zawsze negocjuj! Ze statystyk wynika, że ceny ofertowe i transakcyjne nieruchomości zwykle się różnią. Deweloperzy budują mieszkania, aby je skomercjalizować w określonym czasie i otrzymać określoną stopę zwrotu i zysk, gdyż muszą zachować płynność finansową. Z tego powodu nie mogą zbyt długo sprzedawać mieszkania, aby nie zamrażać kapitału. Oferują promocje, żeby zachęcić nabywców i przyspieszyć sprzedaż. Najbardziej są chętni do rabatów na początku i na końcu procesu. I tu właśnie jest czas na negocjacje. Jeśli zaś nie uzyskasz niższej ceny, spróbuj otrzymać dodatkowe korzyści w postaci tańszego miejsca w garażu, komórki lokatorskiej lub obsługi posprzedażowej.

Zbyt pobieżny odbiór mieszkania

Tak, jak nie należy spieszyć się z podejmowaniem decyzji o samym zakupie lokalu, tak też pośpiech nie jest wskazany przy jego odbiorze.  Nie ulegaj emocjom i euforii, sprawdź dokładnie stan techniczny! Obejrzyj bardzo dokładnie wszystkie pomieszczenia i powierzchnie, nie ulegaj presji dewelopera, negocjuj terminy napraw. 

Przy podpisaniu umowy deweloperskiej powinieneś otrzymać rzut i plan mieszkania. Na podstawie tych dokumentów zweryfikujesz właściwe rozmieszczenie gniazd elektrycznych, włączników światła, punktów świetlnych, rozmieszczenia przyłączy wodno-kanalizacyjnych, a także powierzchni i wymiarów poszczególnych pomieszczeń. Przydadzą Ci się takie narzędzia, jak latarka, taśma miernicza, poziomica, kątownik, miara, dalmierz laserowy, ciężarek na sznurku, próbnik, piłeczka, aparat fotograficzny (lub w smartfonie).

Skutkiem błędów popełnionych na tym etapie są dodatkowe wydatki. To na tym etapie deweloper usuwa wady i naprawia usterki, tylko musisz je precyzyjnie wskazać. W innym przypadku może to okazać się bardzo kosztowną pomyłką.

Jeśli chcesz mieć spokojną głowę i pewność, że unikniesz niespodzianek, dobrze przygotuj się do zakupu wymarzonego lokum i skorzystaj z doradztwa doświadczonego pośrednika.

Mamy nadzieję, że artykuł okazał się przydatny, przyniósł odpowiedzi i rozwiał wątpliwości. Jeśli nadal masz pytania, skontaktuj się z nami, a postaramy się pomóc.
Zespół JOY