+ DODAJ
NIERUCHOMOŚĆ

Zamieszkaj na zielonym osiedlu

Zielone osiedle czyli jakie? Na co zwrócić uwagę przy wyborze lokalu, chcąc prowadzić ekologiczny tryb życia i dołożyć cegiełkę do ochrony klimatu? Jakie rozwiązania stosują deweloperzy w obszarze zielonych technologii?

Budowa domu czy osiedla zawsze jest inwestycją ingerującą w środowisko. Można jednak realizować ją w sposób zrównoważony i odpowiedzialny. Skorzystasz Ty, Twoi bliscy, sąsiad, matka Ziemia. Z artykułu dowiesz się, co znaczą:
  • ekologiczne osiedla przyszłości,
  • niskoemisyjne materiały budowlane,
  • oszczędzanie i pozyskiwanie wody z natury,
  • przyjazna zieleń,
  • pożyteczne żyjątka.
Budynki w Polsce generują około 38 proc. emisji gazów cieplarnianych i wysokie zanieczyszczenia pyłowe czyli smog, chociaż w czasie pandemii koronowirusa zanotowano ich obniżenie. Sukcesywnie zmienia się standard energetyczny domów, Polacy są coraz bardziej świadomi, ale jeszcze dużo tu jest jeszcze do zrobienia. Żeby osiągnąć neutralność klimatyczną, ta branża musi być mocno przemodelowana. Deweloperzy też widzą coraz częściej te potrzeby i planują nowe inwestycje jak najbardziej przyjazne środowisku.

Ekologiczne osiedla przyszłości

Przyszłością budownictwa mieszkaniowego w Polsce i na świecie są ekologiczne osiedla. Ma na to wpływ Europejski Zielony Ład i inne unijne regulacje, którym muszą podporządkować się wszyscy uczestnicy rynku. Rośnie świadomość konsumentów i poszukują oni możliwości życia w przyjaznych środowisku budynkach, co daje też realne oszczędności finansowe. Koszty budowy osiedli ekologicznych są zwykle wyższe, z kolei ich użytkowanie - tańsze. Inwestycja zwróci się po kilkunastu latach, choć przy obecnych wzrostach cen, może nawet po kilku.

Niskoemisyjne materiały budowlane

Ponieważ deweloperzy cały czas szukają innowacyjnych, ekologicznych rozwiązań, to już niedługo całe inwestycje będą bazować na ekologicznych, nietoksycznych materiałach takich, jak niskoemisyjny beton czy drewno. Dzięki użyciu takich materiałów można obniżyć ślad węglowy nawet o kilkadziesiąt procent.
Jakie zielone rozwiązania w tej kwestii stosują deweloperzy? Mogą to być:
  • panele fotowoltaiczne – pozyskasz tańszy prąd ze słońca,
  • czujniki ruchu w częściach wspólnych – ograniczysz zużycie energii elektrycznej,
  • trzyszybowe okna – utrzymasz dzięki nim właściwą temperaturę wewnątrz budynku i zużyjesz mniej energii w sezonie grzewczym,
  • nawiewniki antysmogowe wyposażone w filtry - unikniesz pyłów i alergenów,
  • duże przeszklenia - maksymalnie wykorzystasz naturalnego światło.
Na osiedlu będziesz miał ścieżki rowerowe, miniserwisy i parkingi dla rowerów, aby ograniczyć ruch samochodowy.

Może Cię zainteresować: Fotowoltaika wciąż się opłaca

Oszczędzanie i pozyskiwanie wody z natury

Przez beton woda nie ma szans na naturalny obieg w atmosferze, gdyż nie ma szans wsiąkać w ziemię i parować. To właśnie jest jednym z najważniejszych czynników, które powodują zmiany klimatu i wywołuje ekstremalne zjawiska pogodowe. Dojmujące susze i potworne upały, innym razem huragany, trąby powietrzne, burze, ulewne deszcze, podtopienia i powodzie. Susze powodują wymieranie fauny i flory. Ulewne deszcze zaś gwałtownie zalewają garaże, piwnice i parkingi i odpływają finalnie do kanalizacji, która nie jest w stanie odbierać nadmiaru wody.

Traktuj wodę opadową, jak skarb - jest za darmo i można ją skutecznie wykorzystać, przykładowo do podlewania kwiatów czy trawnika, umycia roweru albo gromadzenia na suchy sezon. Na Twoim zielonym osiedlu znajdziesz różne rozwiązania: bioretencję, niecki filtracyjne i zasadzenia hydrofitowe, zielone dachy z retencją, powierzchniowe lub podziemne zbiorniki wodne na deszczówkę czy ogrody deszczowe.

Przyjazna zieleń

Przyjazna znaczy dobrze zaprojektowana. Taka zieleń wokół oczyszcza powietrze z toksycznych substancji wydzielanych przez pojazdy, ale też z tych, które uwalniane są przez beton i budynki Zapewniają to nie tylko wielkie kasztany i parkowe dęby ale również mniejsze, gęste, okrywowe krzewy, byliny i kwiaty. Deweloperzy starają się ochronić już zastane stare drzewostany na etapie planowania i realizacji projektu, aby zachować na działce, jak najwięcej już istniejącej zieleni. Starsze drzewa są bardziej skuteczne w ochronie środowiska niż nowe nasadzenia. Na efekt tych ostatnich poczekasz kilkanaście lat. Deweloperzy często wychodzą poza teren inwestycji i dbają o otaczającą ją miejską przestrzeń.

Pożyteczne żyjątka

Ekosystem jest degradowany przez budownictwo, giną pierwotne siedliska dzikich zwierząt, które podchodzą pod bloki i domy, szukają jedzenia w śmietnikach czy kompostownikach. Eksperci służą deweloperom radą i doświadczeniem w działaniach, które jednocześnie zabezpieczają lokatorów, ale też mają na uwadze jakość życia dzikiej zwierzyny. Nie chodzi tylko o te największe gatunki. Bardzo ważnym elementem ekosystemu są małe żyjątka, naturalni sprzymierzeńcy człowieka. Pomogą Ci walczyć z plagami szkodników roślin, komarami,  szczurami i gołębiami. Możesz też sam wieszać budki lęgowe i karmników dla ptaków, hoteliki dla pożytecznych owadów, wybudować z dziećmi tunele dla małych zwierząt, wykopać z sąsiadami oczko wodnego dla płazów, postawić poidła dla ptaków, zasiać łąkę kwietną dla miododajnych. Pomysłów jest bez liku, Ty spędzisz ciekawie czas na świeżym powietrzu, a korzyści dla środowiska będą słuszne.
Oprócz tego, że deweloper odda do użytku zielone osiedle, ważne jest codzienne zaangażowanie mieszkańców. Małe czynności we własnym domu czy mieszkaniu, dbanie o wspólne dobro przekładają się na spory rezultat. Ważna tu jest też edukacja od najmłodszych lat,  aby w dzieciach rozwijało się poczucie przynależności do środowiska. Rolę tę spełniają place zabaw zintegrowane z zielenią, budkami dla owadów, karmnikami i planszami edukacyjnymi. Przy takim podejściu przyszłość rysuje się naprawdę zielono.

Mamy nadzieję, że artykuł okazał się przydatny, przyniósł odpowiedzi i rozwiał wątpliwości. Jeśli nadal masz pytania, skontaktuj się z nami, a postaramy się pomóc.
Zespół JOY