+ DODAJ
NIERUCHOMOŚĆ

I kwartał 2022 na rynku nieruchomości: popyt w dół, ceny w górę

Dwuletnia pandemia COVID-19 i wojna w Ukrainie czyli nieustające czasy kryzysu. Jak sytuacja geopolityczna i gospodarcza wpływają na rynek nieruchomości? Pierwszy kwartał 2022 roku podsumowują w raporcie analitycy.

Pierwszy kwartał tego roku rozpoczął się burzliwie, a zawirowania nie ominęły rynku nieruchomości. Wojna w Ukrainie, lawinowo rosnąca liczba uchodźców ze wschodu, prawie dwucyfrowa inflacja, podwyżka stóp procentowych i rekomendacje KNF dotyczące wyliczania zdolności kredytowej, nowe regulacje wprowadzone przez tzw. Polski Ład – szereg czynników wykreowało nowe oblicze polskiej i światowej gospodarki. Jak wyglądał rynek nieruchomości w Polsce przez pierwsze trzy miesiące roku według analityków portalu Nieruchomosci-online.pl?   

Wzrost cen mieszkań w miastach

Jak wynika z raportu,  średnia cena ofertowa mkw. mieszkania z rynku wtórnego wzrosła w I kwartale br. we wszystkich miastach wojewódzkich (porównanie: styczeń-marzec 2022 vs  wrzesień – grudzień 2021). Jedynie w Łodzi stawka ta spadła o 1 proc. W tym czasie ceny ofertowe wzrosły też w mniejszych miastach, takich jak Gorzów Wielkopolski (o 9,8 proc. do średnio 5,7 tys. zł/mkw.), Białystok (o 7,7 proc. do 8,3 tys. zł/mkw.), Szczecin (o 6,9 proc. do 8,3 tys. zł/mkw.) i Zielona Góra (o 6,4 proc. do 6,9 tys. zł/mkw.).

Od strony popytowej widać było wyhamowanie. W ubiegłym roku zainteresowanie nieruchomościami biło rekordy, ale należy pamiętać o niskich wówczas stopach procentowych. Ich wzrost i widmo dalszych podwyżek spowodowały zmiany planów w kredytowaniu nieruchomości. Do tego doszła niepewność wywołana wojną w Ukrainie. Ogromny napływ uchodźców do Polski spowodował  większe zainteresowanie mieszkaniami na wynajem niż ich zakupem. Z drugiej strony pojawiło się jednak więcej ofert sprzedaży mieszkań.

Może Cię zainteresować: Jak ograniczyć ryzyko inwestowania w nieruchomości?

Większa dynamika wzrostu cen domów

Raport wskazuje na utrzymujące się wzrosty cen domów z rynku wtórnego – drożeją one szybciej niż mieszkania. Olsztyn, jako jedyna stolica regionalna, odnotował zauważalny spadek średniej ceny ofertowej metra kwadratowego (-3 proc.).  Wzrosty cen domów w ujęciu kwartał do kwartału osiągały już wyniku dwucyfrowy, przykładowo w Katowicach średnia cena ofertowa domu wolnostojącego z rynku wtórnego była o 14 proc. wyższa w porównaniu do IV kwartału 2021 r. Podobnie w Gdańsku (11 proc.) i Gorzowie Wielkopolskim (10 proc.). 

Analitycy doradzają, żeby szukać domów jednorodzinnych w gminach podmiejskich, gdzie ceny metra kwadratowego spadały. Oczywiście są popularne gminy ze wzrostami większymi niż stolica regionu, co widać było w I kwartale 2022 r. w aglomeracjach łódzkiej czy krakowskiej. Zmalał jednocześnie popyt na domy wolnostojące, co mogło być wywołane wysokimi cenami nieruchomości, ale też rosnącymi kosztami materiałów budowlanych i usług remontowych.

Działki i grunty wciąż dobrą inwestycją

Jeśli ktoś marzy o własnej działce, może mieć nadzieję na dobre inwestycje. Po stronie podażowej odnotowano lekki wzrost ofert. Według danych z raportu w ostatnim kwartale średnia cena metra kwadratowego ziemi spadła w Białymstoku, Poznaniu, Łodzi, Olsztynie i Gdańsku. Był to jednak sezon zimowy, w którym poszukujących jest mniej – potencjalni nabywcy częściej oglądają działki wiosną i latem. Eksperci z branży rok 2022 nie przyniesie obniżek cen działek, ponieważ to cały czas bezpieczna inwestycja. Nie ma tu kosztów eksploatacji, a także można podzielić grunt na kilka działek lub przekształcić i tym samym zwiększyć jego wartość.  Na mniejszą aktywność inwestorów wpływa jednak niepewność spowodowana wojną w Ukrainie, jak również trudności w uzyskaniu kredytu.

Mamy nadzieję, że artykuł okazał się przydatny, przyniósł odpowiedzi i rozwiał wątpliwości. Jeśli nadal masz pytania, skontaktuj się z nami, a postaramy się pomóc.
Zespół JOY