+ DODAJ
NIERUCHOMOŚĆ

Fotowoltaika wciąż się opłaca

Zmiana przepisów o zielonej energii, obowiązująca od 1 kwietnia br. postrzegana jest jako utrudnienie i duże ryzyko dla fotowoltaiki. Czy na pewno? Dzięki odpowiednim narzędziom możesz przejść przez ten proces łatwo, oszczędzając pieniądze i czas.

Nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii, która obowiązuje od 1 kwietnia 2022 roku, wprowadziła nowy sposób rozliczeń prosumentów z dostawcami prądu tzw. net-billing. Na pierwszy rzut oka wypada on gorzej, niż obowiązujący dotąd system. Stare zasady rozliczeń dotyczą tylko tych, którzy zdążyli podłączyć instalację do sieci do końca marca br. i obowiązują jeszcze przez 15 lat.

Tyle, że nikt nie informuje konsumentów, że mimo zmian w płatnościach, prąd ze słońca wciąż jest opłacalny. Czas zwrotu z inwestycji może faktycznie być dłuższy, ale bieżące rachunki za energię nie będą budzić grozy i spędzać snu z powiek. Pamiętaj, że możesz dostać dofinansowanie zielonej energii z programów unijnych. Dzięki temu inwestycja może też zwrócić się wcześniej. Przed podjęciem decyzji zwróć jednak szczególną uwagę na kilka istotnych kwestii.

Wybierz właściwą firmę montażową

Zapewne nie odbierasz już telefonów niewiadomego pochodzenia, bo co drugi rozmówca oferował najtańsze i najlepsze panele fotowoltaiczne na rynku. Trzeba tu bardzo rozważnie podejść do sprawy. Czy wiesz, że  w tej branży już 65 firm jest zadłużonych na łączną kwotę ponad 2,3 mln złotych? W większości są to jednoosobowe działalności gospodarcze, co ma wpływ na terminowość i rzetelność. Z kolei zła sytuacja finansowa i niemożność wypłacenia się, mogą prowadzić do upadłości. To zaś powoduje, że gdy zechcesz złożyć reklamację, to będziesz szukać wiatru w polu.

Prawidłowo zainstalowana fotowoltaika powinna mieć gwarancję wytrzymałości do 25-30 lat. Jej moc należy prawidłowo obliczyć, uwzględniając planowane zakupy urządzeń elektrycznych. Każdy dach czy działka, gdzie mają być montowane panele, potrzebuje dokładnej analizy. Usługa powinna być kompleksowa, a nie wszyscy wykonawcy posiadają taką wiedzę i umiejętności. Z obserwacji wynika, że to bardziej praca na akord, motywowana głównie chęcią zarobku, niż przykładanie się do jakości. Inwestując ok. 30 tysięcy złotych – bo tyle wynosi zwykle koszt fotowoltaiki – oczekujesz zwrotu z niej z nadwyżką.

Sprawdź wykonawcę w katalogu

W Internecie znajdziesz wiedzę na temat wykonawców i niezależne bazy danych z katalogiem firm fotowoltaicznych. Sprawdź w nim:
  • datę powstania,
  • formę działalności,
  • liczbę pracowników,
  • informacje o dotacjach unijnych,
  • wpisy w rejestrach długów,
  • rekomendacje (lub anty-rekomendacje) klientów.

Analiza nieruchomości czyli fotowoltaiczny audyt

Profesjonalny wykonawca na wstępie powinien zaproponować Ci wykonanie audytu fotowoltaicznego. To absolutnie konieczna pierwsza czynność – na tej podstawie firma przygotowuje indywidualną ofertę. Jak dobrze wiesz, to co jest dobre dla wszystkich, tak naprawdę nie jest dobre dla nikogo. Fachowiec poprosi Cię o dane dotyczące powierzchni dachu, elementów przeszkadzających, nasłonecznieniu czy zacienieniu. Niezwykle ważne są możliwości montażowe dachu, przewidywana liczba paneli i opłacalność inwestycji. W Internecie znajdziesz aplikacje i narzędzia, bardzo pomocne w ocenie czy fotowoltaika naprawdę Ci się opłaca i dostarczeniu wiedzy do rozmów z montażystami.

Kalkulator pomoże zdecydować

Darmowe kalkulatory fotowoltaiki są świetnym wirtualnym doradcą i sprawiają, że nie będąc analitykiem, łatwo przejdziesz cały proces i otrzymasz cenne informacje. W aplikację wpisujesz adres nieruchomości, na której chcesz montować panele i potwierdzasz oznaczenie dachu na zdjęciu satelitarnym. Podajesz także kwoty rachunków za prąd i opisujesz stan techniczny budynku. Na tej podstawie algorytm generuje Twój indywidualny raport, w którym dostajesz rzetelną wycenę, wyliczenie zwrotu z inwestycji i podsumowanie danych o swojej nieruchomości, które możesz wykorzystać w rozmowach z wykonawcami.   
Pamiętaj, że przy wyliczaniu rentowności inwestycji branych jest pod uwagę szereg zmiennych: ceny prądu, ceny energii na giełdzie, godziny słoneczne w danym sezonie, a te są w naszym kraju zróżnicowane. Na podstawie tych złożonych obliczeń otrzymujesz precyzyjny wynik, który powinien znacznie ułatwić Ci wybór. Raport wskazuje również firmy wykonawcze, sprawdzone pod kątem finansowym, organizacyjnym i na podstawie opinii klientów w sieci.  

Mamy nadzieję, że artykuł okazał się przydatny, przyniósł odpowiedzi i rozwiał wątpliwości. Jeśli nadal masz pytania, skontaktuj się z nami, a postaramy się pomóc.
Zespół JOY