+ DODAJ
NIERUCHOMOŚĆ

Ziemia na Mazurach - czy warto w nią inwestować?

Czym właściwie są te Mazury?
Czy inwestowanie w nieruchomość na Mazurach to w ogóle dobry pomysł?
Jak efektywnie szukać najlepszych nieruchomości?

Czy warto relokować swój kapitał i przykładowo zamienić wynajmowane mieszkanie w Warszawie, Poznaniu czy Gdańsku na ziemię na Mazurach? Dlaczego i dla kogo Mazury to dobry pomysł? W końcu Polska, jak długa i szeroka, tak pięknych miejsc nie brakuje. 

Mazury Cud Natury

Mazur chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Ich nieregularny kształt wywołuje wiele dyskusji, odnośnie granic tego regionu, a w miejscach spornych dochodzi nawet do sąsiedzkich kłótni na linii, czy to Warmia, czy Mazury. Kształt mazurskiej krainy nie wynika z uwarunkowań geograficznych, ale ma etymologię polityczno-demograficzno-wyznaniowo-kulturową. Mazury do 1657 roku były pod zwierzchnictwem Polski, jako część lennego księstwa, które przeszło w 1525 roku na protestantyzm. W odróżnieniu od Warmii, która do 1772 roku wchodziła w skład Polski i była katolicka. Mazury nigdy nie były terminem administracyjnym, stąd trudno mówić o precyzyjnie wyznaczonych granicach. Załączona pod artykułem mapka pokazuje, jak Warmia, od góry, dzieli Mazury na większą część wschodnią i zachodnią. Sama nazwa pochodzi od określenia smolarzy zamieszkujących tamtejsze lasy i słowa "mazać" (smolić, brudzić).

Tyle akademicko-historycznego rysu. Przejdźmy do konkretów i spróbujmy pochylić się nad pytaniem, czy w ogóle warto inwestować w ziemię na Mazurach? 
Tu przypomnijmy nasze 3 główne zasady inwestowania w nieruchomości i przyjrzyjmy się Mazurom przez ich pryzmat.

Nie inwestuj w nieruchomość, jeśli nie masz pełnego zrozumienia, co czyni ją atrakcyjną

Czy Mazury są atrakcyjne? W naszej ocenie bardzo, a do głównych powodów należą:
  • Uwarunkowania geograficzno-przyrodnicze. Często umniejszamy Mazurom, określając je mianem Krainy Tysiąca Jezior. Warto wiedzieć, że jezior na Mazurach jest prawie trzy tysiące. Połączenie jezior z hektarami dzikich puszcz i lasów oraz występowaniem tak rzadkich zwierząt, jak żubry czy koniki polskie, czyni Mazury krainą wyjątkową, nie tylko w skali Polski, ale także Europy i świata. 
     
  • Silna marka. Na wartość nieruchomości ma wpływ bardzo dużo czynników, między innymi marka, renoma, popularność regionu czy dzielnicy. Oczywiście często wynika ona z innych walorów, ale gros z nich nie jest wcale unikalne, a większa popularność jednego regionu czyni nieruchomość po prostu droższą. Silna marka będzie sprzyjała bardziej stabilnej lokacie kapitału, a patrząc na potencjał turystyczny Mazur to w skali międzynarodowej jest on prawie nie odkryty. Wszystko zależy od skali inwestycji, ale w przypadku kupowania większych połaci ziemi lub budowy domu/domków, z przeznaczeniem pod usługi turystyczne, marka ma olbrzymie znaczenie. 
     
  • Komunikacja. Połączenia krajowe stają się coraz lepsze i na bliskie Mazury z Warszawy można dojechać już teraz w dwie godziny, a do serca Mazur, czyli regionu Wielkich Jezior w ok. trzy i pół godziny. Mazury wschodnie, po oddaniu w całości drogi S7, powinny być osiągalne z Warszawy, nawet w półtorej godziny. Dojazd poniżej dwóch godzin, czyni ten region idealnym kąskiem dla Warszawiaków na weekendowe wypady. Podobnie zajmuje dojazd z Gdańska, gdzie do Nidzicy czy Waplewa dojedziemy płynnie drogą ekspresową S7. Nieco dłużej będą musiały poczekać Mazury zachodnie na słynną trasę Via Baltica, ale nadal z perspektywy inwestycyjnej, nie jest to długi termin. Dodatkowo, prężnie rozwija się komunikacja drogą lotniczą, w 2016 roku oddane zostało odnowione lotnisko Szymany i przed pandemią odznaczało się wzrostami w ruchu pasażerskim rzędu 30 proc. co roku. Potencjał tego portu lotniczego jest wykorzystany w ok. 25 proc., a liczba obsługiwanych pasażerów powinna (oczywiście po przywróceniu normalnego ruchu powietrznego) wzrosnąć do nawet 500 tys. rocznie. 
     
  • Wysoka dynamika wzrostu cen. Ostatnie dwa lata pokazały ludziom, jak ważna jest bliskość natury i możliwość ucieczki z miasta. Popularyzacja pracy zdalnej wzmocniła ten trend, szczególnie wśród bogacącej się klasy średniej oraz ludzi zamożnych, zamieszkujących duże miasta. Obecnie działkę budowlaną na Mazurach w pobliżu jeziora, ciężko nabyć za kwotę niższą niż 100zł/mkw.  Natomiast działki z linią brzegową to już wydatek, rzędu min. 150 - 200 zł za metr kwadratowy. Przed pandemią, ceny te były nawet o 50 proc. niższe. Czy ten trend się utrzyma? W naszym przekonaniu tak. Docenienie natury, terenów aktywnej rekreacji i turystyki krajowej pozostanie z nami na zawsze, podobnie jak stało się z docenieniem wygody zakupów online czy korzyści z pracy zdalnej. Dynamika może spowolnić, ale atrakcyjne działki z linią brzegową lub w pobliżu jezior powinny przez najbliższe lata zyskiwać nawet po 20-30 proc. rocznie!

W nieruchomościach inwestuj w jakość życia

W zasadzie moglibyśmy przepisać tutaj większość walorów Mazur z punktu pierwszego. Nie ulega wątpliwości i staje się coraz bardziej jasne, także dla przeciętnego obywatela, że bliskość natury to luksus. Póki co, mamy to szczęście, że żyjemy w kraju, który nadal nie jest przeludniony i ma dużo do zaoferowania w kontekście pięknej natury. Wszystkie zjawiska demograficzne, ekologiczne, makroekonomiczne, a nawet wybuch pandemii, sprzyjają stwierdzeniu, że dzika natura to skarb, a jej bliskość jest bardzo skorelowana z postrzeganą przez nas jakością życia.

Inwestując w nieruchomość zakładaj również scenariusz, że będziesz ją posiadał na zawsze

Każdy może rozumieć to inaczej i to osobista sprawa, co chcemy posiadać w naszym portfelu aktywów. Jednak dla nas jest jednoznaczne, że ziemia z potencjałem turystycznym, otoczona czystymi lasami i jeziorami jest po prostu bardziej "sexy", aniżeli kawał pola po kapuście, w okolicy dużego miasta lub mieszkanie na wynajem, którego obsługa kosztuje dużo zaangażowania. Do tego, jeśli realny zwrot z kapitału na przykład mieszkania na wynajem, jest znacznie mniejszy, to może warto rozważyć zamianę i relokację kapitału?

Może Cię zainteresuje: Jak policzyć zwrot z kapitału zamrożonego w nieruchomości?

Jak efektywnie szukać ziemi na Mazurach?

Przeważająca większość kupujących trafiła na swoją działkę przez przypadek. Pojechali na działkę do znajomych i albo sąsiad sprzedawał albo podczas spaceru zobaczyli baner. Nie mówimy, że to zła droga. Wręcz przeciwnie, taki sposób szukania ziemi może się okazać bardzo skuteczny zakładając, że teren i otoczenie, które wybrali nasi znajomi też nam bardzo przypadł do gustu. Wiemy jednak, że Mazury to bardzo rozległa kraina i podchodząc w ten sposób bardzo się ograniczamy. W tak zawężonym filtrze poszukiwań naprawdę ciężko o prawdziwą perełkę. 
Oglądanie pojedynczej działki oddalonej od domu o trzy godziny drogi też jest obarczone sporym ryzykiem. Jak więc zoptymalizować nasze działania poszukiwawcze? 
  • Uruchom jak najwięcej kontaktów wśród znajomych posiadających działki na Mazurach.
  • Zleć poszukiwanie agencji, która ma szeroką sieć współpracujących agentów na Mazurach. Warto pamiętać, że dobrzy lokalni agenci często znają plany właścicieli lub nawet mogą podsunąć pomysł sprzedaży kawałka ziemi, jeśli będą mieli jasno sprecyzowane zlecenie. Prowizja agencyjna za dostęp do lokalnych znajomości wydaje się bardzo niską zapłatą za wartość, jakiej dostarcza. W małych miasteczkach czy na mazurskiej wsi panują inne reguły i znajomości agentów to klucz do sukcesu.
  • Jeżeli upodobałeś sobie jakiś teren, a nie chcesz korzystać z pomocy agencji to pozostaje pukanie do drzwi i rozmowa z lokalnymi mieszkańcami. Jest to żmudna i ciężka praca bez gwarancji sukcesu, choć znamy przypadki, że właśnie w ten sposób udało się znaleźć urocze siedlisko czy wyjątkową działkę z linią brzegową.
Jak już znalazłeś tą wymarzoną to nie kupuj kota w worku, tylko spokojnie zważ wszystkie za i przeciw. Jak to zrobić? Podpowiadamy w artykule Co sprawdzić, decydując się na zakup ziemi na Mazurach?

Mamy nadzieję, że artykuł okazał się przydatny, przyniósł odpowiedzi i rozwiał wątpliwości. Jeśli nadal masz pytania, skontaktuj się z nami, a postaramy się pomóc.
Zespół JOY PROPERTIES